Инициатива „Невидимите, които виждаме“ работи по направление „Сигурност и безопасна среда“. Застъпва се за въвеждането на достъпни процедури за издаване на лични документи и адресна регистрация на жени и деца без валидни документи.
Инициатива „Невидимите, които виждаме“
Обхват: Проблемът е национален, но за големината му не се води официална статистика. В националните стратегически документи липсата на адресна регистрация и документи за самоличност на определена част от българското население не се проследяват системно и не се анализират. С голяма доза вероятност за истинност можем да допуснем, че най-засегнати от проблема са голяма част от гражданите с ромски произход. Според направените анализи и данни можем да допуснем, че потърпевшите са между 105 и 270 хиляди ду
81 000
са хората без постоянен адрес в България [1].
7,000 - 27,000
са хората без адресна регистрация в България [2].
130,000 - 250,000
души в България нямат лични карти [3].
Как ще бъде постигната промяната: Основните действия по изпълнение на проекта са насочени към планиране и реализиране на застъпнически действия на национално и местно ниво.
Предлагаме да се анализира сегашния статут на Общинските комисии по адресна регистрация; да се постигне разбиране за истинската им роля; да се пристъпи към изработването на подзаконов акт/наредба от МРРБ и приемането му в Парламента, с който да се регламентират ясно отговорностите и правомощията на комисиите, за да започне тяхната ефективна работа.
Наред с това ще работим за повишаване на гражданска осведоменост и информация сред засегнатите и потенциалните групи в риск относно процедурите за регистрация, правата и отговорностите им.
Какво е очакваното въздействие: Решаването на този проблем ще допринесе за подобряването на майчиното и детско здраве сред най-засегнатите от бедни и уязвими групи български граждани.
Бременните и майките с деца до 3 г. ще получават административна и правна подкрепа и ще повишат информираността си и уменията си за работа с документи.
Ще се повиши достъпа до здравни услуги, което ще даде възможност да се увеличат проследените бременности, да има ранна здравна профилактика и превенция за децата, да се осигурят средства за храна, лекарства, отопление и т.н. за засегнатите от проблема.
Ще се повиши ползването на спешна помощ и изобщо лекарската помощ.
Като цяло ще се дадат в много по-голяма степен равни шансове за бременните, майките и децата да се възползват от услугите на здравната и социалната система и да получават необходимата здравна и социална грижа.
Източници:
[1], [2], [3] Доклад по проект „Невидимите, които виждаме“. (2021). Анализ на информация относно лица без лични документи в България.
Без лични докуенти сме НЕВИДИМИ
Facebook: https://www.facebook.com/NevidimiteKoitoVizhdame