Народното събрание реши антивирусни лекарства и антибиотици за деца до 7 години да са безплатни

grand_master

С огромно мнозинство Народното събрание реши от бюджета на Националната здравноосигурителна каса да се плащат лекарствените продукти по лекарско предписание за домашно лечение на остри инфекциозни заболявания, включително антибактериални лекарствени продукти за децата до 7-годишна възраст. Изменението беше прието с бюджета на НЗОК за 2025 г.

Изменението се очаква да влезе в сила от 1 юли, 2025г., като дотогава трябва да се одобрят конкретните механизми и нормативни изисквания как точно ще се изписват, отпускат и изплащат съответните медикаменти. И кои точно медикаменти ще са безплатни по предвидения ред.

Според приетата разпоредба ще се реимбурсират от НЗОК антибиотици, кортикостероиди и лекарства за остри вирусни инфекции, изписвани с електронна рецепта от лекар. По прогнозни данни на управляващите в зависимост от това кога изменението влезе в сила, за осигуряване на мярката ще са необходими между 10 и 20 млн. лв. В същото време изчисления на гражданските организации сочат, че немалка част от тези ресурси ще бъдат спестени за бюджета с намаляване на усложненията при заболяванията на децата и от избягнати хоспитализации.

По-малко ненужни хоспитализации, превенция, по-малко усложнения и хронични заболявания. И най-вече навременно лечение. Това са само част от ползите, до които ще доведе мярката.

Дългогодишно застъпничество, увенчано с успех 

Решението на депутатите за осигуряване на безплатни лекарства за инфекции е огромно постижение и успех за дългогодишните усилия на групата неправителствени организации, застъпващи се за тази нормативна промяна в рамките на няколко последователни проекта, ръководени от фондация „Тръст за социална алтернатива“ (ТСА).  Преди 10 години ТСА започна пилотирането на патронажната услуга “Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще” (Nurse-Family Partnership Program) – една от най-ефективните програми за ранно детско развитие в света, насочена към уязвими семейства с малки деца.

В процеса на работа оценката на готовността на България да приложи програмата показа две съществени системни бариери, които ограничаваха очакваните положителни ефекти от подкрепата на младите родители, наблюдавани в други страни – липсата на достъп до пренатална грижа за всички бременни жени и липсата на достъп до лекарства за извънболнично лечение за децата, живеещи в бедност. В рамките на пилотния проект ТСА покриваше тези разходи за семействата, които не можеха да си ги позволят. Натрупаният опит и данни за ефекта от подобрената грижа насочиха усилията към дългосрочна промяна в политиките.

Още от 2021 г. група граждански организации, обединени под инициативата „Цветно утре за нашите деца“, започнаха активна работа за премахването на тези бариери чрез нормативни промени. Целта беше не само да се гарантира превенция на сериозни заболявания и ненужни хоспитализации сред децата, но и да се осигури по-добро развитие и намаляване на хроничните заболявания в ранна детска възраст.

Инициативата и дейностите бяха част от проекта за подобряване на майчиното и детско здраве „С грижа от 0 до 3“, управляван от ТСА и финансиран от фондация “Отворено общество” и Портикус. В процеса на застъпничество се включиха фондация „Фонд ИГА“, сдружение ЛАРГО – Кюстендил, сдружение „Клуб на нестопанските организации – Търговище“, сдружение „Инициатива за равни възможности“ – София, Женско ромско сдружение „Хаячи“ – Нови Пазар и сдружение „Жажда за живот“ – Сливен. През септември 2024 г. към тях се присъединиха Националната мрежа на здравните медиатори и СНЦ „Бъдеще“ – Ракитово, когато застъпническите усилия се задълбочиха в рамките на проекта „Мрежа с грижа от 0 до 3: Превенция на разделянето на семействата“, ръководен от ТСА и финансиран от Фонд „Мечтата на Таня“.

Чрез редица форуми, срещи, дискусии и комуникация с местни общности, медицински специалисти и представители на министерствата организациите аргументираха необходимостта от промяната и работиха за нейното приемане.

Данните 

През февруари 2025г. беше изготвен и доклад, обобщаващ данни от Евростат, НСИ, НЗОК, както и от специално проведено социологическо дълбочинно изследване сред родители, лекари, фармацевти, общностни работници.

Проучването „Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците“ беше осъществено по инициатива на организациите част от “Цветно утре за нашите деца” с автор докторът по социология Венелин Стойчев.

Според данните всеки втори родител в България е затруднен да покрива разходите за лекарства на децата си, а 14.4% от родителите са „силно затруднени“ от тези разходи.
Средният годишен разход за осигуряване на лекарствени продукти за деца е 562.32 лв. за едно дете. През 2024 г. преките разходи на родителите за лечението на деца възлизат на общо над 1 млрд. лв., като от тях над 63 млн. лева са били за антибиотици.

В същото време за изминалата година НЗОК е заплатила над 126 млн. лева за болнично лечение на деца. Близо 30 млн. лева са платени за децата на възраст от 1 до 3 години и над 20 млн. за децата под 1 година. През последните две години са извършени над 21 863 повторни хоспитализации на едно и също дете, от които близо 5 хил. на деца на възраст 1-3 години.

Много от тези хоспитализации могат да бъдат предотвратени с навременно и адекватно лечение в домашна среда, стига родители да могат да осигурят нужните медикаменти.  Според проучването ако държавата инвестира в пакет от безплатни лекарства за всички деца до 7 г., би отпаднала необходимостта от една десета от детските хоспитализации.

Огромна добавена стойност върху правилното развитие 

„Заплащането на лекарствени продукти за деца от 0 до 7 г. по лекарско предписание не води само до спестяване на публичен ресурс. Ранната диагностика и превенция на сериозни заболявания сред децата има огромна добавена стойност върху правилното им развитие, намаляването на хроничните болести сред подрастващите и отглеждане на едно по-здраво поколение“, посочват още гражданските организации.

„Нека не забравяме, че зад всички публични политики стоят определени ценности. Децата не могат да носят негативните последици от неравенствата в обществото, основани на материалния статус, етническия произход, убежденията или образованието на техните родители. Обратното – необходимо е тези неравенства да се преодоляват чрез създаване на различни механизми, сред които и предложените от нас“, призовават още организациите.

За мрежата

„Мрежа с грижа от 0 до 3“ обединява 11 граждански организации в съвместни дейности по проект за „Превенция на разделянe на семействата“, финансиран от Фонд “Мечтата на Таня”. С проекта ще се задълбочат усилията за намаляване на рисковете от разделяне на семействата, ще се подобри подкрепата и превантивните мерки за уязвимите семейства. Главната цел e осигуряването на политическа и обществена подкрепа за приемането на комплекс от мерки за намаляване на бедността и подобряване на достъпа до услуги за семействата в риск. Конкретните цели, които Мрежата си поставя включват:

  • Да информира и споделя експертиза със заинтересованите страни относно положителните социални и финансови ефекти от осигуряването на децата в ранна възраст безплатен достъп до лекарства с рецепта за извънболнично лечение.
  • Да информира и споделя експертиза със заинтересованите страни относно положителните социални и финансови ефекти от осигуряване на ваучери или средства за питателна храна за семейства с деца на възраст 0-3 години, живеещи в бедност.
  • Да тества в две населени места и да насърчи разширяването на интегрирана услуга и механизъм за координация за превенция на разделянето на семейства чрез системата на социалните услуги.
  • Да подкрепи прилагането в уязвими ромски общности на законодателните промени в Закона за гражданската регистрация относно издаването на лични документи на лица без адресна регистрация, както и да подпомогне прилагането на съществуващите законови разпоредби.