Според проучване от 2021 година, което изследва съществуващите услуги за ранно учене и развитие и нуждите на родителите.
Обединение от неправителствени организации прави анализ и проучване на нуждите на родителите и това, което държавата предоставя като услуги в тяхна подкрепа. Резултатите са публикувани в доклад в началото на тази година.
Според изследването 12% от българите смятат, че „почти всички родители” имат проблеми с осигуряването на почивка на море или планина на децата си, докато делът на ромите, които споделят това мнение и близо три пъти по-висок и възлиза на 35%. Всеки втори респондент твърди, че родителите от квартала му/ѝ изпитват затруднения да помагат на децата си с уроците и домашните, като всеки четвърти смята, че това важи за почти всички родители. Най-много респонденти смятат, че родителите от техните квартали изпитват затруднения да осигурят лекарства за болните си деца.
Докладът извежда следните акценти, резултат от проучването:
– Темата за ранното детско развитие е изключително периферна за обществото ни и се асоциира най-вече с грижата за физическите нужди на децата, а емоционалното и интелектуалното развитие на детето, значението на играта, общуването и забавленията се възприемат по-скоро като екзотика.
– Има липса на общодостъпна масова услуга, която да развива капацитета на родителите за пълноценна грижа в семейна среда.
– Липсват обществени информационни и образователни кампании, които да допринесат за по-добро разбиране на значението на ранното детско развитие и за повишаване на капацитета на родителите и разширеното семейство от значими други около детето.
– Колкото по-малко е населеното място, колкото по-ниско е образованието на родителите и колкото по-ограничени са финансовите им възможности, толкова по-малка е вероятността родителите да са участвали в обучения и активно да са търсили и да са ползвали услуги, свързани с ранното детско развитие.
Всички акценти от доклада вижте в прикачения материал.
Пълният доклад може да бъде изтеглен от тук: https://we-care.bg/wp-content/uploads/2022/04/doklad-1.pdf
За проучването
Проведено е между юли и октомври 2021 г. и включва дълбочинни интервюта с 10 специалисти и 10 родители на деца до 3 години, както и емпирично количествено проучване през интернет с участието на 241 респонденти от ромски и български етнически произход.