
Без лични документи си абсолютно изключен. Разполагаме дори с информация за хора, които толкова са свикнали да живеят по този начин, че даже се плашат да имат лични документи.
Това обясняват адв. Даниела Михайлова и Дора Петкова пред електронното списание Toest .
Дете, родено от родители без документи, не притежава удостоверение за раждане, няма личен лекар, имунизации, достъп до здравни и социални грижи, до детска градина, по-нататък до училище и всичко останало, което би трябвало да се полага за пълноценното развитие на всяко дете, посочват още в интервюто.
„Така че ето как, когато нямаш личен документ, ти си лишен от първия си ден от достъп до основни човешки грижи и права. Дано предотвратим това да се случи и с децата и техните семейства от „Захарна фабрика“, които съвсем скоро останаха без дом. Нали твърдим, че децата са най-ценни?“, допълва Дора Петкова.
Макар законът от 2024 г. да запълва правен вакуум и предвижда осигуряването на служени адреси за хората, така че да могат да придобият документи, има някои случаи, в които промяната в закона се оказва недостатъчна, обяснява в интервюто адв. Михайлова. В някои ситуации „МВР не може да извърши идентификацията по постоянен адрес. Тогава се забавят всякакви видове процедури, защото, когато полицаите откажат да извършат идентификацията, издаването на лични карти се „закучва“. Защото човек не може да промени адресната си регистрация, преди да има документ за самоличност, който да представи в общината. Та поради тази причина няма как да бъде издадена лична карта. Получава се нещо като параграф 22.“, посочва тя.
Част от дейностите в рамките на „Мрежа с грижа от 0 до 3:Превенция на разделянето на семействата“ е именно подпомагане на прилагането на законовата поправка от 2024 г., предвиждаща записването на хората без лични документи на служебни адреси, което да им даде възможност да получат документи.
За това какво е да живееш без лични документи и доколко са факт на практика законовите изисквания, може да прочетете в цялото интервю тук.
Адвокат Даниела Михайлова ръководи правната програма на сдружение „Инициатива за равни възможности“. Дора Петкова е програмен координатор на Фондация „Тръст за социална алтернатива“. Двете работят съвместно по инициативата за достъп до лични документи на Мрежата.